علاقه‌مندی مقایسه
ورود | ثبت نام
مقایسه
فروشنده شوید
استوری

استوری‌های محصول

برای دیدن استوری روی دایره‌ها بزنید.
+ ورود
هنوز استوری مرتبطی ثبت نشده؛ اولین استوری این محصول/مقاله را شما بگذارید.
تجهیزات اصلی و گران‌قیمت

معرفی محصول

خانه / 02. موتور، محرکه، تعلیق و وزنه تعادل / موتور آسانسور / موتور گیربکس آسانسور
تجهیزات اصلی و گران‌قیمت AI آماده 0 تأمین‌کننده فعال

موتور آسانسور الکو پلاس 6.1 کیلووات 3VF

ماشین گیربکسی آسانسور ELCO Plus 6.1 (3VF) برای ظرفیت مرجع ۴۵۰ کیلوگرم، سرعت یک متر بر ثانیه و تعلیق ۱:۱ عرضه می‌شود. این واریانت دارای موتور سه‌فاز ۶٫۱...

وضعیت قیمت0 تومانواحد قیمت: هر عدد
تأمین‌کننده‌ها0فعال برای این محصول
نوع تجربهتجهیزات اصلی و گران‌قیمتموتور، تابلو، اینورتر، اپراتور درب و تجهیزات تصمیم‌محور.
تجهیزات اصلی و گران‌قیمت

قیمت و اقدام سریع

وضعیت قیمت izlift

قیمت استعلامی

هنوز پیشنهاد فعال برای این محصول ثبت نشده است.

بازه/شروع قیمتاستعلامی
واحد قیمتهر عدد
وضعیت تأییدبدون تأمین‌کننده فعال
آخرین بروزرسانی—
تأمین‌کننده فعال0
تجهیزات اصلی و گران‌قیمت

خلاصه فنی

خلاصه فنی و تصمیم‌گیری

برای تصمیم سریع‌تر قبل از تماس یا استعلام
تصمیم اصلیسازگاری با پروژه
قیمتاستعلامی/بازه‌ای
خدماتگارانتی و نصب
ریسکانتخاب نامتناسب با ظرفیت
جمع‌بندی خرید

موتور آسانسور الکو پلاس 6.1 کیلووات 3VF

Bخوبامتیاز 83,0 از ۱۰۰

نقطه قوت اصلی این محصول «» است.

پوشش داده: 80,0٪اطمینان: 87,8٪
تجهیزات اصلی و گران‌قیمت

امتیاز Spec Pro

83از ۱۰۰

امتیاز Spec Pro

درجه: B

گیربکسی

Spec Pro Breakdown

جزئیات امتیاز معیارهای Specs Pro

امتیاز نهایی از جمع وزن‌دار معیارهای فنی زیر ساخته شده است.

توان، گشتاور و ظرفیت محرکه ! روش محاسبه «توان، گشتاور و ظرفیت محرکه»
امتیاز خام: 76,7 از ۱۰۰
وزن معیار: 30,0%
فرمول سهم نهایی: امتیاز خام × وزن معیار ÷ مجموع وزن‌ها
سهم این معیار در امتیاز نهایی: 23,02
ورودی‌های فنی: elevator_machine_type: گیربکسی، rated_power_kw: 6.1 kW، rated_output_torque_nm: 1186 N·m، rated_output_speed_rpm: 34.9 rpm، gear_ratio: 43
توضیح: نوع ماشین آسانسور: مقدار «گیربکسی» مطابق جدول امتیازدهی دسته ارزیابی شد. توان نامی موتور: مقدار واقعی 6.1 kW با حد قابل‌قبول 5.5 kW و حد ایده‌آل 15 kW سنجیده شد. مبنا: توان بالاتر معمولاً دامنه کاربرد، ظرفیت قابل پشتیبانی و حاشیه انتخاب پروژه را افزایش می‌دهد؛ تطابق نهایی باید با محاسبات پروژه کنترل شود.. گشتاور نامی خروجی گیربکس: مقدار واقعی 1186 N·m با حد قابل‌قبول 350 N·m و حد ایده‌آل 1400 N·m سنجیده شد. مبنا: گشتاور خروجی شاخص کلیدی توان راه‌اندازی و حرکت پایدار در موتور گیربکس آسانسور است.. سرعت نامی خروجی: مقدار واقعی 34.9 rpm با حد قابل‌قبول 45 rpm و حد ایده‌آل 150 rpm سنجیده شد. مبنا: دامنه سرعت خروجی بالاتر، انعطاف بیشتری در انتخاب فلکه و سرعت خطی ایجاد می‌کند؛ مقدار نهایی باید با قطر فلکه و سرعت آسانسور تطبیق داده شود.. نسبت تبدیل گیربکس: مقدار واقعی 43 با حد قابل‌قبول 30 و حد ایده‌آل 60 سنجیده شد. مبنا: نسبت تبدیل بالاتر معمولاً امکان تولید گشتاور خروجی بیشتر و کنترل بهتر در ماشین‌های گیربکسی را فراهم می‌کند؛ اما مقدار دقیق وابسته به طراحی موتور و فلکه است..
مولفه‌ها: نوع ماشین آسانسور (95,0)، توان نامی موتور (67,2)، گشتاور نامی خروجی گیربکس (92,9)، سرعت نامی خروجی (46,5)، نسبت تبدیل گیربکس (77,3)
76,7 / ۱۰۰
خوب وزن: 30,0% سهم نهایی: 23,02
سازگاری برق، کنترل و راه‌اندازی ! روش محاسبه «سازگاری برق، کنترل و راه‌اندازی»
امتیاز خام: 91,8 از ۱۰۰
وزن معیار: 20,0%
فرمول سهم نهایی: امتیاز خام × وزن معیار ÷ مجموع وزن‌ها
سهم این معیار در امتیاز نهایی: 18,37
ورودی‌های فنی: motor_electrical_type: سه‌فاز AC، rated_voltage_v: 380 V، rated_frequency_hz: 50 Hz، drive_control_type: اینورتر (VFD)، rated_current_a: 13 A
توضیح: نوع موتور از نظر برق: مقدار «سه‌فاز AC» مطابق جدول امتیازدهی دسته ارزیابی شد. ولتاژ نامی: مقدار واقعی 380 V با حد قابل‌قبول 220 V و حد ایده‌آل 380 V سنجیده شد. مبنا: ولتاژهای صنعتی سه‌فاز رایج‌تر برای موتورهای آسانسور گیربکسی مناسب‌تر هستند؛ مقدار دقیق باید با تابلو و شبکه پروژه تطبیق داده شود.. فرکانس نامی: مقدار واقعی 50 Hz با حد قابل‌قبول 50 Hz و حد ایده‌آل 60 Hz سنجیده شد. مبنا: ثبت فرکانس نامی برای سازگاری با شبکه یا درایو لازم است؛ 50 هرتز برای بازار ایران و بسیاری از پروژه‌ها مقدار رایج محسوب می‌شود.. نوع راه‌اندازی/کنترل سرعت: مقدار «اینورتر (VFD)» مطابق جدول امتیازدهی دسته ارزیابی شد. جریان نامی: مقدار واقعی 13 A با حد قابل‌قبول 35 A و حد ایده‌آل 10 A سنجیده شد. مبنا: برای توان مشابه، جریان نامی پایین‌تر می‌تواند نشانه بهره‌وری بهتر یا انتخاب الکتریکی مناسب‌تر باشد؛ مقایسه نهایی باید در توان برابر انجام شود..
مولفه‌ها: نوع موتور از نظر برق (95,0)، ولتاژ نامی (100,0)، فرکانس نامی (60,0)، نوع راه‌اندازی/کنترل سرعت (95,0)، جریان نامی (95,8)
91,8 / ۱۰۰
عالی وزن: 20,0% سهم نهایی: 18,37
ترمز، ایمنی و انطباق استاندارد ! روش محاسبه «ترمز، ایمنی و انطباق استاندارد»
امتیاز خام: نامشخص از ۱۰۰
وزن معیار: 20,0%
فرمول سهم نهایی: امتیاز خام × وزن معیار ÷ مجموع وزن‌ها
ورودی‌های فنی: brake_type: الکترومغناطیسی فنری (Fail-safe)، ip_rating: IP21، insulation_class: F
ورودی‌های ناقص: brake_torque_nm، compliance_standard
توضیح: داده فنی موجود است، اما قانون این ویژگی با نوع یا مقدار داده سازگار نیست. قانون دسته را بازسازی یا ویرایش کنید. ورودی مورد انتظار: brake_type، brake_torque_nm، ip_rating، compliance_standard، insulation_class.
— / ۱۰۰
قانون ناسازگار وزن: 20,0%
سازگاری فلکه، سیم‌بکسل و نصب مکانیکی ! روش محاسبه «سازگاری فلکه، سیم‌بکسل و نصب مکانیکی»
امتیاز خام: 88,2 از ۱۰۰
وزن معیار: 18,0%
فرمول سهم نهایی: امتیاز خام × وزن معیار ÷ مجموع وزن‌ها
سهم این معیار در امتیاز نهایی: 15,88
ورودی‌های فنی: traction_sheave_diameter_mm: 550 mm، sheave_groove_count: 4، compatible_rope_diameter_mm: 10 mm
ورودی‌های ناقص: mounting_orientation، mounting_hole_center_distance_mm
توضیح: قطر فلکه کشش: مقدار واقعی 550 mm با حد قابل‌قبول 240 mm و حد ایده‌آل 520 mm سنجیده شد. مبنا: قطر فلکه بزرگ‌تر معمولاً برای عمر سیم‌بکسل، زاویه تماس و حرکت نرم‌تر مزیت دارد؛ مقدار دقیق باید با قطر سیم‌بکسل کنترل شود.. تعداد شیار فلکه: مقدار واقعی 4 با حد قابل‌قبول 3 و حد ایده‌آل 6 سنجیده شد. مبنا: تعداد شیار بیشتر امکان استفاده از تعداد سیم‌بکسل بیشتر و پوشش ظرفیت بالاتر را فراهم می‌کند.. قطر سیم‌بکسل قابل پشتیبانی: مقدار واقعی 10 mm با حد قابل‌قبول 8 mm و حد ایده‌آل 13 mm سنجیده شد. مبنا: پشتیبانی از قطرهای بالاتر معمولاً دامنه کاربرد و ظرفیت مکانیکی بیشتری ایجاد می‌کند؛ تطابق نهایی با شیار فلکه ضروری است.. فاصله مراکز سوراخ‌های نصب: مقدار واقعی 550 mm با حد قابل‌قبول 250 mm و حد ایده‌آل 600 mm سنجیده شد. مبنا: ثبت و کافی بودن ابعاد نصب، تطبیق با شاسی و جایگزینی موتور را کم‌ریسک‌تر می‌کند..
مولفه‌ها: قطر فلکه کشش (100,0)، تعداد شیار فلکه (76,7)، قطر سیم‌بکسل قابل پشتیبانی (79,0)، جهت نصب ، فاصله مراکز سوراخ‌های نصب (94,3)
88,2 / ۱۰۰
عالی وزن: 18,0% سهم نهایی: 15,88
دوام، نگهداری و بهره‌برداری عملیاتی ! روش محاسبه «دوام، نگهداری و بهره‌برداری عملیاتی»
امتیاز خام: 76,0 از ۱۰۰
وزن معیار: 12,0%
فرمول سهم نهایی: امتیاز خام × وزن معیار ÷ مجموع وزن‌ها
سهم این معیار در امتیاز نهایی: 9,11
ورودی‌های فنی: insulation_class: F، ip_rating: IP21، rated_current_a: 13 A
ورودی‌های ناقص: machine_weight_kg، compliance_standard
توضیح: کلاس عایقی: مقدار «F» مطابق جدول امتیازدهی دسته ارزیابی شد. درجه حفاظت IP: مقدار «IP21» مطابق جدول امتیازدهی دسته ارزیابی شد. جریان نامی: مقدار واقعی 13 A با حد قابل‌قبول 35 A و حد ایده‌آل 10 A سنجیده شد. مبنا: جریان پایین‌تر در توان مشابه می‌تواند به بهره‌برداری اقتصادی‌تر و فشار کمتر بر تجهیزات برق کمک کند..
مولفه‌ها: کلاس عایقی (90,0)، درجه حفاظت IP (50,0)، وزن دستگاه ، جریان نامی (95,8)، مستندات انطباق
76,0 / ۱۰۰
خوب وزن: 12,0% سهم نهایی: 9,11
مناسب آسانسور مسکونی استاندارد ! روش محاسبه «مناسب آسانسور مسکونی استاندارد»
امتیاز خام: 91,2 از ۱۰۰
نوع معیار: طبقه‌بندی/غیر امتیازی
ورودی‌های فنی: elevator_machine_type: گیربکسی، rated_power_kw: 6.1 kW، drive_control_type: اینورتر (VFD)، brake_type: الکترومغناطیسی فنری (Fail-safe)، traction_sheave_diameter_mm: 550 mm
توضیح: نوع ماشین: مقدار «گیربکسی» مطابق جدول امتیازدهی دسته ارزیابی شد. توان نامی: مقدار واقعی 6.1 kW با حد قابل‌قبول 5.5 kW و حد ایده‌آل 9 kW سنجیده شد. مبنا: توان متوسط برای آسانسورهای مسکونی رایج معمولاً کفایت کاربردی مناسبی ایجاد می‌کند.. کنترل سرعت: مقدار «اینورتر (VFD)» مطابق جدول امتیازدهی دسته ارزیابی شد. نوع ترمز: مقدار «الکترومغناطیسی فنری (Fail-safe)» مطابق جدول امتیازدهی دسته ارزیابی شد. قطر فلکه: مقدار واقعی 550 mm با حد قابل‌قبول 240 mm و حد ایده‌آل 400 mm سنجیده شد. مبنا: قطر فلکه مناسب به کاهش سایش سیم‌بکسل و حرکت نرم‌تر کمک می‌کند..
مولفه‌ها: نوع ماشین (95,0)، توان نامی (71,0)، کنترل سرعت (95,0)، نوع ترمز (95,0)، قطر فلکه (100,0)
91,2 / ۱۰۰
عالی طبقه‌بندی
مناسب ظرفیت بالاتر یا ترافیک بیشتر ! روش محاسبه «مناسب ظرفیت بالاتر یا ترافیک بیشتر»
امتیاز خام: 56,3 از ۱۰۰
نوع معیار: طبقه‌بندی/غیر امتیازی
ورودی‌های فنی: rated_power_kw: 6.1 kW، rated_output_torque_nm: 1186 N·m، insulation_class: F، ip_rating: IP21
ورودی‌های ناقص: brake_torque_nm
توضیح: توان نامی: مقدار واقعی 6.1 kW با حد قابل‌قبول 7.5 kW و حد ایده‌آل 15 kW سنجیده شد. مبنا: برای ظرفیت یا ترافیک بالاتر، توان بالاتر حاشیه انتخاب بیشتری ایجاد می‌کند.. گشتاور خروجی: مقدار واقعی 1186 N·m با حد قابل‌قبول 600 N·m و حد ایده‌آل 1400 N·m سنجیده شد. مبنا: گشتاور بالاتر برای راه‌اندازی مطمئن و کنترل بارهای سنگین‌تر ضروری‌تر است.. گشتاور ترمز: مقدار واقعی 6.1 N·m با حد قابل‌قبول 400 N·m و حد ایده‌آل 1000 N·m سنجیده شد. مبنا: در ظرفیت بالاتر، ترمز قوی‌تر و متناسب با محاسبات ایمنی اهمیت بیشتری دارد.. کلاس عایقی: مقدار «F» مطابق جدول امتیازدهی دسته ارزیابی شد. درجه حفاظت: مقدار «IP21» مطابق جدول امتیازدهی دسته ارزیابی شد.
مولفه‌ها: توان نامی (52,9)، گشتاور خروجی (90,6)، گشتاور ترمز (1,0)، کلاس عایقی (90,0)، درجه حفاظت (45,0)
56,3 / ۱۰۰
قابل بررسی طبقه‌بندی
مناسب حرکت نرم با اینورتر ! روش محاسبه «مناسب حرکت نرم با اینورتر»
امتیاز خام: 84,2 از ۱۰۰
نوع معیار: طبقه‌بندی/غیر امتیازی
ورودی‌های فنی: drive_control_type: اینورتر (VFD)، motor_electrical_type: سه‌فاز AC، rated_frequency_hz: 50 Hz، rated_output_speed_rpm: 34.9 rpm، brake_type: الکترومغناطیسی فنری (Fail-safe)
توضیح: کنترل سرعت: مقدار «اینورتر (VFD)» مطابق جدول امتیازدهی دسته ارزیابی شد. نوع برق موتور: مقدار «سه‌فاز AC» مطابق جدول امتیازدهی دسته ارزیابی شد. فرکانس نامی: مقدار واقعی 50 Hz با حد قابل‌قبول 50 Hz و حد ایده‌آل 60 Hz سنجیده شد. مبنا: ثبت فرکانس نامی برای تنظیمات درایو و هماهنگی با شبکه ضروری است.. سرعت خروجی: مقدار واقعی 34.9 rpm با حد قابل‌قبول 45 rpm و حد ایده‌آل 150 rpm سنجیده شد. مبنا: دامنه سرعت خروجی مناسب، تنظیم سرعت خطی و انتخاب فلکه را آسان‌تر می‌کند.. نوع ترمز: مقدار «الکترومغناطیسی فنری (Fail-safe)» مطابق جدول امتیازدهی دسته ارزیابی شد.
مولفه‌ها: کنترل سرعت (100,0)، نوع برق موتور (95,0)، فرکانس نامی (60,0)، سرعت خروجی (46,5)، نوع ترمز (95,0)
84,2 / ۱۰۰
خوب طبقه‌بندی
مناسب تعویض و نصب در پروژه موجود ! روش محاسبه «مناسب تعویض و نصب در پروژه موجود»
امتیاز خام: 86,4 از ۱۰۰
نوع معیار: طبقه‌بندی/غیر امتیازی
ورودی‌های فنی: traction_sheave_diameter_mm: 550 mm، compatible_rope_diameter_mm: 10 mm
ورودی‌های ناقص: mounting_orientation، mounting_hole_center_distance_mm، machine_weight_kg
توضیح: فاصله سوراخ‌های نصب: مقدار واقعی 550 mm با حد قابل‌قبول 250 mm و حد ایده‌آل 600 mm سنجیده شد. مبنا: ثبت الگوی نصب و فاصله سوراخ‌ها ریسک ساخت شاسی جدید یا تغییرات پرهزینه را کاهش می‌دهد.. قطر فلکه: مقدار واقعی 550 mm با حد قابل‌قبول 240 mm و حد ایده‌آل 520 mm سنجیده شد. مبنا: قطر فلکه باید با سیم‌بکسل، سرعت و فضای نصب پروژه موجود هماهنگ باشد.. قطر سیم‌بکسل سازگار: مقدار واقعی 10 mm با حد قابل‌قبول 8 mm و حد ایده‌آل 13 mm سنجیده شد. مبنا: هماهنگی با قطر سیم‌بکسل موجود یکی از شروط مهم تعویض کم‌ریسک است.. وزن موتور: مقدار واقعی 550 kg با حد قابل‌قبول 550 kg و حد ایده‌آل 180 kg سنجیده شد. مبنا: وزن کمتر در تعویض، حمل و نصب را ساده‌تر می‌کند؛ البته باید با ظرفیت مکانیکی مقایسه شود..
مولفه‌ها: جهت نصب ، فاصله سوراخ‌های نصب (94,3)، قطر فلکه (100,0)، قطر سیم‌بکسل سازگار (79,0)، وزن موتور (65,0)
86,4 / ۱۰۰
عالی طبقه‌بندی
مناسب پروژه اقتصادی گیربکسی ! روش محاسبه «مناسب پروژه اقتصادی گیربکسی»
امتیاز خام: 81,7 از ۱۰۰
نوع معیار: طبقه‌بندی/غیر امتیازی
ورودی‌های فنی: elevator_machine_type: گیربکسی، drive_control_type: اینورتر (VFD)، ip_rating: IP21
ورودی‌های ناقص: compliance_standard، machine_weight_kg
توضیح: نوع ماشین: مقدار «گیربکسی» مطابق جدول امتیازدهی دسته ارزیابی شد. نوع کنترل: مقدار «اینورتر (VFD)» مطابق جدول امتیازدهی دسته ارزیابی شد. درجه حفاظت: مقدار «IP21» مطابق جدول امتیازدهی دسته ارزیابی شد.
مولفه‌ها: نوع ماشین (95,0)، نوع کنترل (85,0)، استاندارد/گواهی ، درجه حفاظت (55,0)، وزن دستگاه
81,7 / ۱۰۰
خوب طبقه‌بندی
تجهیزات اصلی و گران‌قیمت

مشخصات فنی واقعی

عنوان ویژگی فنیمقدارواحد
elevator machine typeگیربکسی
توان نامی6.1kW
motor electrical typeسه‌فاز AC
ولتاژ نامی380V
rated output torque nm1186N·m
rated output speed rpm34.9rpm
gear ratio43
فرکانس نامی50Hz
جریان نامی13A
drive control typeاینورتر (VFD)
motor pole count4
کلاس عایقیF
درجه حفاظت IPIP21
نوع ترمزالکترومغناطیسی فنری (Fail-safe)
قطر فلکه کششی550mm
تعداد شیار فلکه4
compatible rope diameter mm10mm
تجهیزات اصلی و گران‌قیمت

بررسی سازگاری

Compatibility Engine

بررسی سازگاری محصول

این بررسی جایگزین نظر کارشناس نیست؛ برای غربال‌گری اولیه و تبدیل نیاز به استعلام دقیق استفاده می‌شود.

83امتیاز Spec Pro
Specs Pro Connected این موتور بر اساس معیارهای فنی خودش بررسی می‌شود.

فرم زیر با داده‌های موتور، ظرفیت، سرعت، برق، کنترل سرعت و معیارهای Spec Pro طراحی شده تا نتیجه فقط یک چک عمومی نباشد.

گرید B خوب: 76.7 عالی: 91.8 نامشخص: — عالی: 88.2
تجهیزات اصلی و گران‌قیمت

تأمین‌کنندگان پیشنهادی

Supplier Intelligence

تأمین‌کننده‌های پیشنهادی izlift

ابتدا کمپین تبلیغاتی پرداخت‌شده، سپس امتیاز تأمین‌کننده و در امتیاز برابر، کمترین قیمت ملاک است.

هنوز داده کافی برای رتبه‌بندی تأمین‌کننده‌های این محصول وجود ندارد.

تجهیزات اصلی و گران‌قیمت

استعلام و RFQ

مرحله بعد

بررسی سازگاری و استعلام قیمت

خروجی مشاور هوشمند، بررسی سازگاری یا محاسبه‌گر پروژه را به درخواست استعلام تبدیل کن.

استعلام هوشمند

محاسبه نیاز پروژه و استعلام قیمت

اطلاعات را وارد کنید تا درخواست شما برای تأمین‌کننده‌های مرتبط قابل بررسی شود.

تجهیزات اصلی و گران‌قیمت

محتوای تکمیلی محصول

جمع‌بندی کارشناسی

ELCO Plus 6.1 (3VF) یک ماشین گیربکسی موتورخانه‌دار با موتور آسنکرون چهارقطب است. نسبت ۱:۴۳، دور نامی ۱۵۰۰ rpm و فلکه ۵۵۰ میلی‌متری، دور خروجی حدود ۳۴٫۸۸ rpm و سرعت خطی ۱٫۰۰۵ متر بر ثانیه ایجاد می‌کنند؛ پس پیکربندی از نظر سینماتیکی با سرعت اسمی یک متر بر ثانیه سازگار است. گشتاور موتور حدود ۳۸٫۸۴ نیوتن‌متر است و با راندمان ۷۱ درصد گیربکس، گشتاور خروجی حدود ۱۱۸۶ نیوتن‌متر به دست می‌آید. این عدد با جدول مدل هم‌خوان است، ولی هنگام خرید همچنان پلاک و دیتاشیت سفارش اولویت دارند. توان ۶٫۱ کیلووات به‌تنهایی کفایت ماشین را برای هر آسانسور ۴۵۰ کیلوگرمی ثابت نمی‌کند؛ وزن کابین، درصد بالانس، ارتفاع، تعداد توقف، شتاب، ترافیک، وزن طناب و شرایط حرارتی باید محاسبه شوند. صفحه رسمی خانواده بعضی اعداد مثل وزن و استاتیک‌لود را به‌صورت کلی یا با واحد مبهم ارائه می‌کند؛ بنابراین این داده‌ها برای طراحی سازه و انتخاب طناب بدون سند مدل‌محور قابل استفاده نیستند.

ویژگی‌های کلیدی

  • ماشین کششی گیربکسی تولید ایران توسط الکترو بالابر کوشا
  • مدل دقیق ELCO Plus 6.1 با کنترل 3VF/VFD
  • توان نامی موتور 6.1 کیلووات
  • موتور سه‌فاز 380 ولت و 50 هرتز
  • جریان نامی ثبت‌شده 13 آمپر
  • موتور چهارقطب با دور نامی 1500 rpm
  • نسبت تبدیل گیربکس 1:43
  • گشتاور خروجی ثبت‌شده 1186 نیوتن‌متر
  • دور خروجی محاسباتی حدود 34.9 rpm
  • سرعت مرجع کابین 1 متر بر ثانیه
  • ظرفیت مرجع 450 کیلوگرم یا حدود 6 نفر
  • تعلیق مرجع 1:1
  • فلکه کشش 550 میلی‌متری با 4 شیار
  • سازگار با چهار سیم‌بکسل 10 میلی‌متری
  • کلاس عایقی F و درجه حفاظت IP21
  • ترمز الکترومغناطیسی فنری Fail-safe

نکات مثبت

  • کنترل VFD امکان شروع، کاهش سرعت و توقف نرم‌تر نسبت به سیستم دو‌سرعته را فراهم می‌کند
  • تولید داخلی و دسترسی ساده‌تر به خدمات، تعمیر و قطعات در ایران
  • پیکربندی رسمی و قابل ردیابی برای ظرفیت مرجع 450 کیلوگرم و سرعت 1 متر بر ثانیه
  • سازگاری روشن نسبت 1:43 و فلکه 550 میلی‌متری با سرعت اسمی پروژه
  • جریان 13 آمپر برای انتخاب اولیه درایو و تجهیزات تابلو مشخص است
  • کلاس عایقی F برای تحمل حرارتی مناسب سیم‌پیچ
  • ترمز فنری Fail-safe که در حالت صحیح با قطع برق درگیر می‌شود
  • فلکه و سیم‌بکسل با ابعاد متداول در بازار آسانسور ایران
  • امکان استعلام گارانتی و دریافت خدمات از شبکه داخلی الکو

محدودیت‌ها / نکات منفی

  • ماشین گیربکسی به روغن، کنترل نشتی، لقی و نگهداری مکانیکی دوره‌ای نیاز دارد
  • راندمان و مصرف انرژی معمولاً از ماشین گیرلس مدرن ضعیف‌تر است
  • IP21 برای محیط مرطوب، پرگردوغبار یا دارای پاشش و چکه آب مناسب نیست
  • کیفیت حرکت به انتخاب و تیونینگ صحیح VFD وابسته است
  • نوع انکودر و رابط فیدبک برای سفارش دقیق در اطلاعات موجود مشخص نشده است
  • گشتاور و ولتاژ دقیق بوبین ترمز بدون پلاک سفارش تأیید نشده‌اند
  • وزن‌های منتشرشده برای خانواده متناقض‌اند و برای طراحی شاسی قابل اتکا نیستند
  • عدد استاتیک‌لود 2600 در صفحه رسمی واحد مهندسی روشنی ندارد
  • فاصله پایه‌ها و جهت نصب باید از نقشه ابعادی همان دستگاه دریافت شوند
  • استاندارد یا گواهی انطباق مختص همین واریانت بدون سند مدل‌محور ثبت نشده است

تصمیم‌یار و راهنمای خرید

تصمیم‌یار خرید

تصمیم‌یار مهندسی انتخاب ELCO Plus 6.1

شرایط پروژه یا مدرک ارزیابی توضیح
پلاک ELCO Plus، توان 6.1 kW و کنترل 3VF مطابق مبنا پرونده حاضر برای همین واریانت تهیه شده است.
ظرفیت 450 kg، سرعت 1 m/s و تعلیق 1:1 قابل بررسی با پیکربندی مرجع سازگار است؛ محاسبه کامل پروژه لازم است.
نسبت 1:43 و فلکه 550 mm سازگار سرعت محاسباتی فلکه حدود 1.005 m/s است.
گشتاور خروجی 1186 N·m سازگار با جدول با توان 6.1 kW و راندمان 71٪ قابل بازتولید است.
انتخاب VFD فقط با معیار 6.1 kW ناکافی جریان 13 A، اضافه‌بار، مقاومت ترمز و کنترل موتور لازم‌اند.
اینورتر با جریان خروجی کمتر از 13 A نامناسب حاشیه حرارتی و اضافه‌بار آسانسوری کافی نیست.
فلکه چهارشیار و چهار طناب 10 mm مناسب مشروط نیروی گسیختگی، فشار شیار و کشش طناب‌ها محاسبه شوند.
نوع انکودر مشخص نیست نیازمند تأیید کارت فیدبک و رابط اینورتر قبل از خرید روشن شوند.
ولتاژ ترمز از روی مدل مشابه انتخاب شده ممنوع فقط پلاک بوبین همان دستگاه معتبر است.
استفاده از عدد استاتیک‌لود 2600 برای طراحی نامعتبر واحد و دامنه عدد در صفحه رسمی روشن نیست.
طراحی شاسی با وزن عمومی 430 تا 520 kg نامناسب وزن و نقشه پایه‌های دستگاه واقعی لازم است.
موتورخانه خشک و تهویه‌دار مناسب برای IP21 از آب، گردوغبار و دمای بالا جلوگیری شود.
پروژه پرترافیک یا ارتفاع زیاد نیازمند محاسبه حرارتی توان نامی و ظرفیت مرجع به‌تنهایی کافی نیستند.
گواهی استاندارد عمومی شرکت ناکافی برای مدل گواهی باید واریانت و شماره سریال را پوشش دهد.

نتیجه سریع

این واریانت برای پروژه‌ای نزدیک به ۴۵۰ کیلوگرم، یک متر بر ثانیه و تعلیق ۱:۱ قابل بررسی است، به شرط آنکه پلاک موتور و ترمز، جریان درایو، انکودر، فلکه چهارشیار و وزن واقعی پیش از خرید تأیید شوند.

راهنمای خرید

چک‌لیست تخصصی پیش از خرید ELCO Plus 6.1

  1. کد دقیق: ELCO Plus، توان 6.1 kW، نوع 3VF و شماره سریال روی پیش‌فاکتور ثبت شوند.
  2. پلاک موتور: 380 V، 50 Hz، 13 A، 1500 rpm، چهار قطب، کلاس F و IP21 کنترل شوند.
  3. ظرفیت: 450 kg با وزن کابین، بالانس، ارتفاع و تعداد توقف تطبیق داده شود.
  4. تعلیق: آرایش 1:1 و مسیر طناب‌ها روی نقشه تأیید شوند.
  5. گیربکس: نسبت 1:43 و راندمان یا جدول گشتاور از دیتاشیت دریافت شود.
  6. فلکه: قطر 550 mm، چهار شیار، گام، پروفیل و سختی سطح کنترل شوند.
  7. سیم‌بکسل: چهار رشته 10 mm، ساختار و نیروی گسیختگی با پروژه تطبیق داده شوند.
  8. اینورتر: جریان پیوسته، اضافه‌بار آسانسوری، ولتاژ، مقاومت ترمز و تهویه بررسی شوند.
  9. انکودر: وجود یا عدم وجود، برند، رزولوشن، سیگنال و کارت فیدبک مشخص شوند.
  10. ترمز: ولتاژ بوبین، جریان، گشتاور، فاصله هوایی و میکروسوئیچ‌ها ثبت شوند.
  11. روغن: نوع و حجم دقیق روغن از برچسب و دستورالعمل همان سریال دریافت شود.
  12. وزن: وزن واقعی یا برگه باسکول برای طراحی شاسی مطالبه شود.
  13. شاسی: نقشه ابعادی، فاصله پایه‌ها و مرکز جرم پیش از ساخت دریافت شوند.
  14. محیط: موتورخانه خشک، تمیز، دارای تهویه و مناسب IP21 باشد.
  15. محاسبات: توان، گشتاور، تعداد استارت و حرارت برای پروژه واقعی کنترل شوند.
  16. استاندارد: گواهی مدل‌محور و دامنه آن با شماره سریال تطبیق داده شود.
  17. گارانتی: اصالت، مدت، تاریخ شروع، شرایط ابطال و خدمات‌دهنده استعلام شوند.
  18. تحویل: صدا، لرزش، نشتی، ترمز، حرکت با VFD و کشش طناب‌ها صورت‌جلسه شوند.

مدارک ضروری همراه کالا

  • پلاک خوانای موتور، گیربکس و ترمز
  • نقشه ابعادی و الگوی پایه‌ها
  • نقشه ترمینال و سیم‌بندی موتور
  • مشخصات یا پلاک انکودر در صورت وجود
  • راهنمای روغن‌کاری و نگهداری
  • جدول فنی و گشتاور واریانت 6.1 kW
  • کارت گارانتی و گواهی مدل‌محور

تحلیل مشخصات فنی و امتیاز

خلاصه مشخصات و محاسبات ELCO Plus 6.1

مدل دقیق ELCO Plus 6.1 (3VF)
نوع ماشین گیربکسی کششی
توان نامی موتور 6.1 kW
برق سه‌فاز 380 V / 50 Hz
جریان نامی 13 A
کنترل سرعت اینورتر VFD / 3VF
تعداد قطب / دور 4 قطب / 1500 rpm
نسبت گیربکس 1:43
دور خروجی محاسباتی 34.88 rpm
گشتاور موتور محاسباتی 38.84 N·m
راندمان مبنای گشتاور 71٪
گشتاور خروجی 1186 N·m؛ با محاسبه سازگار
سرعت خطی فلکه 1.005 m/s
ظرفیت مرجع 450 kg یا حدود 6 نفر؛ محاسبه پروژه الزامی
سرعت مرجع 1 m/s
تعلیق مرجع 1:1
فلکه کشش 550 mm، چهار شیار
سیم‌بکسل 4×10 mm بر اساس شیار؛ محاسبه کشش لازم است
ترمز الکترومغناطیسی فنری Fail-safe؛ مشخصات بوبین تأیید شود
کلاس عایقی / IP F / IP21
انکودر سفارش‌محور یا نیازمند تأیید
روغن گرید صنعتی 220؛ حجم دقیق از پلاک و راهنما
وزن و ابعاد نصب تأییدنشده؛ نقشه و وزن واقعی لازم است
استاتیک‌لود عدد عمومی 2600 دارای واحد مبهم و غیرقابل استفاده برای طراحی
استاندارد محصول نیازمند گواهی مدل‌محور و قابل استعلام

محاسبات کنترلی

  • دور خروجی: 1500 ÷ 43 ≈ 34.88 rpm
  • گشتاور موتور: 9550 × 6.1 ÷ 1500 ≈ 38.84 N·m
  • گشتاور خروجی: 38.84 × 43 × 0.71 ≈ 1186 N·m
  • سرعت فلکه: π × 0.55 × 34.88 ÷ 60 ≈ 1.005 m/s
  • توان ظاهری ورودی: √3 × 380 × 13 ÷ 1000 ≈ 8.56 kVA

کاربردهای مناسب

  • آسانسور مسکونی موتورخانه‌دار با ظرفیت مرجع حدود 450 کیلوگرم پس از محاسبه
  • آسانسورهای نفر‌بر با سرعت حدود 1 متر بر ثانیه و تعلیق 1:1
  • پروژه‌های دارای تابلو VFD مناسب موتور سه‌فاز 13 آمپر
  • پروژه‌های دارای فلکه 550 میلی‌متری و چهار سیم‌بکسل 10 میلی‌متری
  • ساختمان‌های کم تا متوسط‌ترافیک با موتورخانه خشک و تهویه مناسب
  • بازسازی ماشین گیربکسی پس از کنترل شاسی، انکودر، ترمز و درایو موجود

مقاله کامل محصول

ELCO Plus 6.1 یک ماشین کششی گیربکسی تولید شرکت الکترو بالابر کوشا است. واریانت مورد بررسی برای کنترل سرعت با اینورتر 3VF یا VFD طراحی شده و در بازار برای ظرفیت مرجع ۴۵۰ کیلوگرم، سرعت یک متر بر ثانیه و تعلیق ۱:۱ معرفی می‌شود.

مشاهده ادامه مقاله

خانواده ELCO Plus در توان‌ها و تعداد شیارهای مختلف عرضه می‌شود. بنابراین عبارت «الکو پلاس» بدون توان، نوع کنترل، ظرفیت و تعداد شیار برای سفارش دقیق کافی نیست.

مشخصات پایه واریانت ۶٫۱ کیلووات

  • نوع ماشین: گیربکسی کششی
  • توان موتور: ۶٫۱ کیلووات
  • برق: سه‌فاز ۳۸۰ ولت، ۵۰ هرتز
  • جریان نامی: ۱۳ آمپر
  • تعداد قطب: ۴
  • دور نامی: ۱۵۰۰ rpm
  • کنترل: اینورتر VFD یا 3VF
  • نسبت گیربکس: ۱:۴۳
  • فلکه: ۵۵۰ میلی‌متر، چهار شیار
  • سیم‌بکسل: ۱۰ میلی‌متر

کنترل دور خروجی

با دور موتور ۱۵۰۰ rpm و نسبت تبدیل ۱:۴۳، دور خروجی گیربکس از رابطه زیر به دست می‌آید:

nout = 1500 ÷ 43 ≈ 34.88 rpm

این مقدار از تقسیم مستقیم دو عدد نامی حاصل می‌شود. در کار واقعی، فرکانس خروجی اینورتر، لغزش موتور، قطر مؤثر شیار و بار می‌توانند دور را اندکی تغییر دهند.

آیا سرعت یک متر بر ثانیه منطقی است؟

سرعت محیط فلکه ۵۵۰ میلی‌متری در دور خروجی محاسبه‌شده:

v = π × 0.55 × 34.88 ÷ 60 ≈ 1.005 m/s

با تعلیق ۱:۱، سرعت طناب و کابین تقریباً برابرند. نتیجه ۱٫۰۰۵ متر بر ثانیه نشان می‌دهد قطر فلکه و نسبت گیربکس با سرعت نامی یک متر بر ثانیه سازگارند.

گشتاور خروجی ۱۱۸۶ نیوتن‌متر

گشتاور موتور در توان ۶٫۱ کیلووات و دور ۱۵۰۰ rpm حدود 38.84 نیوتن‌متر است. با نسبت ۴۳ و راندمان ۷۱ درصد:

Tout = 38.84 × 43 × 0.71 ≈ 1186 N·m

این نتیجه با مقدار ۱۱۸۶ نیوتن‌متر ثبت‌شده برای واریانت تطابق دارد. راندمان واقعی گیربکس با روغن، دما، بار، وضعیت یاتاقان و سایش تغییر می‌کند؛ بنابراین برای محاسبه نهایی پروژه، سند سازنده و آزمون دستگاه اولویت دارند.

ظرفیت مرجع ۴۵۰ کیلوگرم

این واریانت برای ظرفیت مرجع ۴۵۰ کیلوگرم یا حدود شش نفر معرفی می‌شود. انتخاب ماشین نباید فقط بر اساس تعداد نفر انجام شود. وزن کابین و یوک، درصد بالانس، ارتفاع حرکت، تعداد توقف، وزن سیم‌بکسل و کابل تراول، شتاب و ترافیک باید در محاسبه توان و گشتاور وارد شوند.

کنترل 3VF و انتخاب اینورتر

در سیستم 3VF، سرعت موتور با کنترل ولتاژ و فرکانس توسط اینورتر تنظیم می‌شود. انتخاب درایو فقط بر اساس توان ۶٫۱ کیلووات کافی نیست؛ جریان پیوسته ۱۳ آمپر، ظرفیت اضافه‌بار آسانسوری، مقاومت ترمز، دمای تابلو، تعداد استارت و روش کنترل موتور باید بررسی شوند.

توان ظاهری سه‌فاز در ۳۸۰ ولت و ۱۳ آمپر حدود 8.56 kVA است. با ضریب توان ۰٫۷۵، توان فعال تقریبی ورودی حدود 6.42 kW می‌شود. این محاسبه صرفاً کنترل سازگاری اولیه است و جای اندازه‌گیری یا پلاک را نمی‌گیرد.

کنترل حلقه‌باز یا انکودردار

اصطلاح 3VF به‌تنهایی مشخص نمی‌کند کنترل حلقه‌باز است یا همراه انکودر. برای پروژه‌هایی که هم‌سطح‌سازی دقیق و حرکت نرم اهمیت دارد، باید وجود انکودر، نوع سیگنال، رزولوشن، ولتاژ تغذیه و کارت فیدبک اینورتر از فروشنده تأیید شوند.

نباید نوع انکودر را از روی تصویر، مدل مشابه یا برند درایو حدس زد.

فلکه چهارشیار و سیم‌بکسل ۱۰ میلی‌متری

واریانت مورد بررسی دارای فلکه ۵۵۰ میلی‌متری با چهار شیار برای سیم‌بکسل ۱۰ میلی‌متری است. تعداد شیار به معنی تأیید خودکار ظرفیت طناب‌بندی نیست. حداقل نیروی گسیختگی، ساختار طناب، فشار شیار، زاویه پیچش، ضریب ایمنی و کشش برابر چهار رشته باید محاسبه شوند.

قطر مؤثر فلکه باید از محل تماس طناب در شیار سنجیده شود؛ اندازه بیرونی فلکه ممکن است اندکی متفاوت باشد.

ترمز فنری Fail-safe

ترمز به‌صورت الکترومغناطیسی فنری ثبت شده است؛ یعنی با قطع برق باید درگیر شود. ولتاژ بوبین، جریان، گشتاور ترمز، فاصله هوایی، نحوه یکسوسازی و وضعیت میکروسوئیچ برای سفارش دقیق در اطلاعات فعلی مشخص نیستند.

تابلو باید بازشدن و بسته‌شدن ترمز را با منحنی حرکت هماهنگ کند. آزادشدن زودهنگام یا بسته‌شدن دیرهنگام ترمز می‌تواند باعث عقب‌گرد، ضربه یا سایش لنت شود.

کلاس عایقی F و IP21

کلاس عایقی F و درجه حفاظت IP21 ثبت شده‌اند. IP21 برای موتورخانه خشک، تمیز و دارای تهویه مناسب است و برای محیط دارای پاشش آب یا گردوغبار زیاد مناسب نیست. دمای محیط، عملکرد فن و تمیزی مسیر هوا در عمر سیم‌پیچ و روغن اثر مستقیم دارند.

روغن گیربکس

صفحه رسمی خانواده روغن صنعتی گرید ۲۲۰ و مشخصاً S4 WE 220 را ذکر می‌کند. حجم دقیق روغن برای همین واریانت در داده‌های قطعی موجود نیست. برچسب دستگاه، نشانگر سطح و دستورالعمل شماره سریال باید ملاک پرکردن یا تعویض روغن باشند.

ترکیب روغن‌های ناسازگار، پرکردن بیش از حد یا کمبود روغن می‌تواند باعث کف‌کردن، افزایش دما، نشتی و آسیب یاتاقان و چرخ‌دنده شود.

وزن و طراحی شاسی

در صفحه عمومی خانواده، بازه وزنی ۴۳۰ تا ۵۲۰ کیلوگرم ذکر شده؛ اما این مقدار با برخی داده‌های بازار و واریانت‌های دیگر هم‌خوان نیست و مدل دقیق آن روشن نیست. به همین دلیل وزن در مشخصات فنی ثبت نشده است.

طراحی شاسی باید بر اساس وزن واقعی دستگاه، نیروهای طناب، بار ترمز، گشتاور واکنشی و نقشه پایه‌های همان سریال انجام شود. ساخت شاسی از روی تصویر یا عدد عمومی خانواده ریسک فنی دارد.

ابهام استاتیک‌لود ۲۶۰۰

صفحه رسمی عدد ۲۶۰۰ را با عنوان استاتیک‌لود ذکر می‌کند، اما واحد و تعریف فنی آن شفاف نیست و در یک بخش با عبارت نیوتن‌متر همراه شده است. بار استاتیک معمولاً باید با واحد جرم یا نیرو و همراه با جهت بار و شرایط نصب تعریف شود.

این عدد بدون دیتاشیت رسمی نباید برای انتخاب شاسی، ظرفیت کابین، محاسبه طناب یا کنترل یاتاقان استفاده شود.

گارانتی و خدمات

الکو برای خانواده Plus گارانتی و خدمات پس از فروش اعلام می‌کند و امکان استعلام اصالت گارانتی را فراهم کرده است. مدت واقعی، تاریخ شروع، شرایط ابطال، قطعات مشمول و شرکت خدمات‌دهنده باید روی کارت و قرارداد همان دستگاه کنترل شوند.

استاندارد و مدارک انطباق

شرکت در سطح سازمانی مدارکی مانند CE و استانداردهای مدیریتی را معرفی می‌کند، اما برای ثبت یک استاندارد در مشخصات این محصول باید گواهی مدل‌محور، شماره سند، مرجع صادرکننده و دامنه پوشش واریانت ۶٫۱ کیلووات ارائه شود. استاندارد یک قطعه یا سیستم مدیریت کیفیت به معنی انطباق کامل آسانسور نیست.

جمع‌بندی کارشناسی

ELCO Plus 6.1 (3VF) از نظر توان، نسبت گیربکس، فلکه و سرعت یک پیکربندی منطقی و قابل ردیابی برای ظرفیت مرجع ۴۵۰ کیلوگرم دارد. نقاط حساس خرید شامل انتخاب درست درایو بر اساس جریان و اضافه‌بار، تأیید انکودر، دریافت پلاک ترمز، کنترل فلکه چهارشیار، مشخص‌کردن وزن واقعی و دریافت نقشه نصب هستند.

دعوت به اقدام

برای بررسی نهایی ELCO Plus 6.1، تصاویر پلاک موتور، گیربکس، ترمز و انکودر، وزن کابین، ارتفاع حرکت، نقشه طناب‌بندی و شاسی را ارسال کنید تا درایو، سرعت، گشتاور، فلکه و سیم‌بکسل با پروژه تطبیق داده شوند.

تجهیزات اصلی و گران‌قیمت

مقاله و سؤالات متداول

سؤالات متداول

مدل دقیق این محصول چیست؟

مدل مورد بررسی ELCO Plus توان ۶٫۱ کیلووات با کنترل 3VF یا VFD است.

این ماشین گیربکسی است یا گیرلس؟

ELCO Plus یک ماشین کششی گیربکسی برای نصب در موتورخانه است.

ظرفیت مرجع این واریانت چقدر است؟

ظرفیت مرجع ۴۵۰ کیلوگرم یا حدود شش نفر است؛ ظرفیت نهایی باید با محاسبات پروژه تأیید شود.

سرعت اسمی ماشین چقدر است؟

پیکربندی مرجع برای سرعت کابین حدود یک متر بر ثانیه و تعلیق ۱:۱ است.

دور خروجی ۳۴٫۹ rpm چگونه محاسبه شده است؟

دور موتور ۱۵۰۰ rpm بر نسبت گیربکس ۴۳ تقسیم شده و مقدار حدود ۳۴٫۸۸ rpm به دست آمده است.

آیا فلکه ۵۵۰ میلی‌متری با سرعت یک متر بر ثانیه سازگار است؟

بله. سرعت خطی محاسباتی فلکه حدود ۱٫۰۰۵ متر بر ثانیه است.

گشتاور خروجی ۱۱۸۶ نیوتن‌متر چگونه به دست آمده است؟

با توان ۶٫۱ کیلووات، دور ۱۵۰۰، نسبت ۴۳ و راندمان ۷۱ درصد، گشتاور خروجی حدود ۱۱۸۶ نیوتن‌متر می‌شود.

چه اینورتری برای موتور مناسب است؟

اینورتر باید جریان پیوسته بیش از ۱۳ آمپر، اضافه‌بار آسانسوری کافی، مقاومت ترمز مناسب و روش کنترل سازگار داشته باشد.

مقاله و تحلیل کامل محصول

معرفی ELCO Plus 6.1 (3VF) ELCO Plus 6.1 یک ماشین کششی گیربکسی تولید شرکت الکترو بالابر کوشا است. واریانت مورد بررسی برای کنترل سرعت با اینورتر 3VF یا VFD طراحی شده و در بازار برای ظرفیت مرجع ۴۵۰ کیلوگرم، سرعت یک متر بر ثانیه و تعلیق ۱:۱ معرفی می‌شود. خانواده ELCO Plus در توان‌ها و تعداد شیارهای مختلف عرضه می‌شود. بنابراین عبارت «الکو پلاس» بدون توان، نوع کنترل، ظرفیت و…

مطالعه مقاله کامل